,

آردوینو چیست؟

اگر در مورد Arduino اطلاعاتی ندارید یا می‌خواهید کار و پروژه‌ای را با آردوینو شروع کنید با ما همراه باشید.

ما برنامه‌‎ی خود را با معرفی آردوینو آغاز می‌کنیم. با اصول اولیه‌ای مانند آردوینو چیست شروع خواهیم کرد یا اینکه چطور آردوینو برای شما مفید است؟ در آینده جزئیات بیشتری را خواهیم آموخت و آنچه را که می‌توانیم با آردوینو انجام دهیم بررسی خواهیم کرد.

آردوینو چیست

با آردوینو چیست شروع کنیم؟ بیشترین توضیحی که می‌شنوید این است که آردوینو یک میکروکنترلر است. باید گفت این جمله کاملا درست نیست، چرا که میکروکنترلر چیزی شبیه تصویر بالا دارد.

آردوینو یک شرکت ایتالیایی است که این بردها را تولید می‌کند. بردهایی مانند uno و nano و mega و غیره. اغلب از برد UNO استفاده می‌شود. این برد یک میکروکنترلر نیست، بلکه ترکیبی از میکروکنترلرها و تعدادی اجزای دیگر است.

میکروکنترلرها اساسا رایانه‌های کوچکی هستند که می‌توانند وظایف ساده انجام دهند. آنها دارای نرم‎‌افزار قابل برنامه‌ریزی هستند. آردوینو از سری میکروکنترلرهای ATmega AVR استفاده می‌کند که توسط شرکت Atmel ساخته شده است.

بهترین مزیت در مورد آردوینو این است که مجبور نیستیم برای استفاده از این میکروکنترلرها و در واقع نوشتن برنامه، از زبان اسمبلی که زبان سطح پایین است، استفاده کنیم. برنامه‌نویسی به زبان اسمبلی بسیار وقت‌گیر است چرا که هر دستور ساده‌ای مثل جمع و ضرب، در قالب تعدادی ریزدستور انجام می‌شود.

سخت‌افزار آردوینو

بسیار خب، حالا شما باید دید اولیه‌ای در مورد آردوینو داشته باشید. بیایید به سراغ سخت‌افزار برویم از Arduino UNO شروع خواهیم کرد.

اول از همه، پین‌های GPIO را ببینید که پین‌های خروجی ورودی عمومی هستند. پین‌هایی که از شماره‌ی ۰ تا ۱۳ وجود دارد، پین‌های دیجیتال است، یعنی شما فقط می‌توانید داده‌های منطقی را برای این پین‌ها استفاده کنید.

برخی از پین‌ها با نشان ~ وجود دارد. این پین‌ها پین‌های PWM هستند. PWM برای مدولاسیون پهنای پالس است. در کنار بعضی از پین‌ها GND نوشته شده، این پین‌ها برای اتصال زمین است.

برای داده‌های آنالوگ پین‌هایی با برچسب A0 تا A5 و پین‌های ۵ و ۳.۳ ولت که خروجی پایدار ۵ و ۳ ولت می‌دهند، وجود دارد. پین Vin می‌تواند برای تأمین توان مصرفی و روشن کردن آردوینو مورد استفاده قرار گیرد. پین GPIO شماره ۰ و ۱ می‌تواند به عنوان گیرنده و فرستنده برای ارتباطات سریال استفاده شود. دو پورت دیگر وجود دارد. با استفاده از یکی شما می‌توانید آردوینو را به کامپیوتر وصل کنید و آن را برنامه‌ریزی کنید، همچنین آن را فعال کنید. با استفاده از دیگری می‌توانیم آردوینو را با استفاده از آداپتور دیواری (روشن کنیم) فعال کنیم.

نرم‌افزار برنامه‌نویسی آردوینو

مورد بعدی نرم‌افزار است. برای برنامه‌نویسی از IDE یا integrated development environment که به معنی محیط توسعه‌ی مجتمع است، استفاده می‌شود. با توجه به مجتمع بودن این محیط، برنامه‌نویسی نسبتاً ساده است و می‌توانیم آردوینو را برای انجام کارهای مختلف برنامه‌ریزی یا Program کنیم.

زبان مورد استفاده در Arduino IDE ترکیبی از C و C++ است. سطح زبان مورد استفاده آسان است و به پیچیدگی زبان‌های برنامه‌نویسی مونتاژی نیست.

در ابتدا و بالای صفحه در نوار منو گزینه‌های فایل، ویرایش، طرح، ابزار و کمک را داریم. پس از آن تعدادی کلید داریم. این کلیدها برای کامپایل کد، آپلود کد روی برد آردوینو و ایجاد فایل جدید است.

کد کامل به دو بخش تقسیم می‌شود: راه‌انداز یا setup و حلقه یا loop.

راه‌اندازی یک بار اجرا می‌شود و حلقه بارها و بارها اجرا می‌شود. می‌توانیم متغیرهای عمومی تعریف کنیم شامل کتابخانه‌ی خارجی و از آنها استفاده کنیم. بنابراین هنگامی که آردوینو را روشن می‌کنید، ابتدا راه‌انداز اجرا شده و سپس حلقه بارها و بارها اجرا می‌شود. تا زمانیکه خاموش شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *