عمر مفید باتری وسایل شارژی نامحدود نیست و دیر یا زود باتری ابزار شارژی از کار می‌افتد. در این صورت دو راهکار ساده وجود دارد: روش اول تعویض باتری است و روش دوم استفاده‌ی مستقیم از آداپتور و در واقع یکسره کردن است.

در این مقاله به داخل باتری حجیم یک دریل شارژی نگاهی می‌اندازیم و روش‌های فوق را موردبررسی قرار می‌دهیم.

در دریل شارژی و در واقع اغلب وسایل شارژی که نسبتاً سنگین هستند و باتری حجیمی دارند، اولویت طراح این بوده که قیمت باتری‌ها پایین‌تر باشد. لذا به جای استفاده از باتری‌های لیتیوم-یون یا لیتیوم-پلیمر که در گوشی‌ها و تبلت‌ها، از باتری‌های نیکل-کادمیوم یا به اختصار Ni-Cd استفاده می‌شود. این باتری‌ها از نظر چگالی یا دانسیته‌ی انرژی ذخیره شده، مثل لیتیوم-پلمیر یا لیتیوم-یون عالی نیستند اما به لحاظ هزینه‌ی تمام شده، انتخاب بهتری محسوب می‌شوند. لذا وزن باتری نسبت به حالتی که از باتری‌هایی مشابه گوشی‌ها استفاده شده، بیشتر است و حجم نیز بیشتر است.

در تصویر زیر باتری غول‌آسا مربوط به دریل شارژی را مشاهده می‌کنید. اگر با حوصله و دقت کاور باتری را باز کنید، متوجه می‌شوید که در آن از چه نوع باتری استفاده شده است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید روی بدنه‌ی باتری و گاهی کنار فیش اتصال آداپتور شارژ، ولتاژ کلی باتری درج می‌شود.

نحوه تعویض باتری دریل شارژی و استفاده‌ی مستقیم بدون باتری

پس از باز کردن کاور به پکیج باتری‌های سری و موازی می‌رسیم. در واقع ولتاژ هر سلول پس از اندکی دشارژ شدن، ۱.۲ ولت است هر چند در ابتدا و زمانی که شارژ کامل است، ممکن است ولتاژ در حد ۱.۴ یا ۱.۵ ولت باشد. لذا در این مثال خاص با توجه به اینکه ولتاژ کلی عدد ۱۴.۴ ولت بوده، روشن است که ۱۲ باتری نیکل-کادمیومی به صورت سری مونتاژ شده و برای راه‌اندازی موتور الکتریکی استفاده شده است.

تعویض کردن این باتری‌ها مشکل نیست و در واقع باید سیم‌هایی را بین سر و ته باتری‌ها لحیم کنید و باتری‌ها را به صورت سری متصل کنید. می‌توانید در نهایت با پوشش پلاستیکی باتری‌ها را مثل حالت اول کنار هم ثابت کنید و در کاور باتری قرار بدهید.

نحوه تعویض باتری دریل شارژی و استفاده‌ی مستقیم بدون باتری

اما اگر باتری نیکل-کادمیومی در دسترس نباشد یا نخواهید همین حالا برای تعویض باتری‌ها اقدام کنید چطور؟

در این صورت می‌توانید مدار را یکسره کنید و در واقع آداپتور مخصوص شارژ را مستقیماً برای روشن کردن موتور به کار بگیرید. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، دو سیم از جک اتصال فیش آداپتور به پایانه‌های مثبت و منفی کاور باتری که در واقع نیمه‌ی بالایی باتری است، لحیم می‌شود. به این ترتیب آداپتور مستقیماً به موتور دریل شارژی متصل خواهد شد.

نحوه تعویض باتری دریل شارژی و استفاده‌ی مستقیم بدون باتری

در نهایت می‌توانید باتری را اسمبل کنید. توجه کنید که برای تغذیه‌ی مستقیم، می‌توانید از آداپتورهای ۱۵ ولتی که مخصوص لپ‌تاپ‌ها است استفاده کنید. این آداپتورها حتی انواع نامرغوب‌شان از نظر جریان الکتریکی وضعیت قابل قبولی دارند و مشکلی در عملکرد دریل شارژی به وجود نمی‌آید. دقت کنید که جریان یا آمپر آداپتور حداقل ۲ یا ۳ آمپر باشد.

نحوه تعویض باتری دریل شارژی و استفاده‌ی مستقیم بدون باتری