بازوی رباتیک می‌تواند جایگزینی مناسب برای نیروی انسانی در فعالیت‌هایی نظیر جوشکاری، حمل و جابه‌جایی قطعه و برخی کارهایی که انسان توانایی انجام با دست دارد، ‌باشد. استفاده‌ از ربات در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه روز به روز بیشتر شده و تعداد و تکنولوژی ربات‌ها در حال افزایش است. از آنجا که باید کشور در مسیر پیشرفت قرار گرفته و از تکنولوژی روز دنیا استفاده کند، وجود و تولید ابزارهای پیشرفته ضروری به نظر می‌رسد.

ربات‌ ماشینی است که قابلیت برنامه‌ریزی و انجام بسیاری کارها را دارد. تولید ربات به دانش علمی و تجربه‌ی فراوانی نیاز دارد که متأسفانه صنعت‌گران کشور ما در این زمینه سرمایه‌گذاری کمی انجام داده و صنایع کشور واردات آن را سرلوحه‌ی کار خود قرار داده‌اند. به علت قیمت بالای خرید و خدمات این محصولات فقط برخی مجموعه‌های صنعتی بزرگ کشور توان استفاده از ربات صنعتی را داشته‌اند.

راه‌اندازی مجدد یا اورهال یک ربات به اصطلاح از رده خارج شده یا مستعمل یکی از روش‌های مقرون به صرفه برای به خدمت گرفتن این تکنولوژی است. راه‌اندازی بازوی ربات Fanuc مدل S-420 یک نمونه از اورهال ربات است که مراحل و روش آن شرح داده می‌شود.

اورهال و راه‌اندازی ربات صنعتی فانوک Fanuc S-420

در مورد بازوهای رباتیک، اهمیت و سرعت رو به رشد استفاده از آنها و شرکت‌های سازنده در مقاله‌ای دیگر به اختصار توضیح داده شد. فانوک  یا به صورت کامل، Factory automation numerical control یک شرکت ژاپنی مطرح جهان در زمینه‌ی کنترلر و ساخت ربات است. البته گروه فانوک Fanuc یک گروه چند ملیتی و مجموعه‌ای وابسته به شرکت‌های فانوک آمریکا یا Fanuc America Corporation و شرکت اروپایی یا Fanuc Robotics Europe SA است که در آمریکا و اروپا نیز فعالیت دارد. فانوک یکی از بزرگترین سازندگان روبات‌های صنعتی در جهان است. مهمترین فعالیت فانوک در زمینه دستگاه‌های کنترل عددی یا به اختصار CNC و کنترلر است.

راه‌اندازی بازوی رباتیک فانوک S-420

بازوی ربات مدل Fanuc S-420F با وزن ۱۶۰۰ کیلوگرم یکی از محصولات سال ۱۹۹۳ این شرکت است. یک روبات چند منظوره‌ی شش محور کاربردی، می‌تواند برای حمل بار سنگین تا 120 کیلوگرم استفاده شود. ویژگی‌های این ربات به صورت زیر است.

www.robots.com/fanuc/s-420f"><a href=www.robots.com/fanuc/s-420f" class="aligncenter" src="https://zagrosrobotics.ir/wp-content/uploads/images/2018/10/zagrosrobotics-ir-376-1539270448-compressed.jpg.webp"/>

اطلاعات فوق مربوط به ربات همراه با موتور‌ها، درایور و کنترلر شرکت فانوک است. اما در حال حاضر فقط بدنه‌ی ربات و موتورهای آن موجود بوده و درایور سرو موتورها و کنترلر ربات موجود نیست از این رو موتورهای ربات باید تعویض شده، سروموتور مناسب هر محور، کنترلر، Teach Pendant، تابلو برق و سایر قطعات تهیه شود. برای کوپل نمودن موتور با گیربکس و محورهای انتقال قدرت به ساخت قطعات واسط نیاز است.

راه‌اندازی بازوی رباتیک فانوک S-420

راه‌اندازی بازوی رباتیک فانوک S-420

راه‌اندازی بازوی ربات

اورهال و راه‌اندازی بازوی ربات شامل فعالیت‌های زیر است:

 

  • انتخاب سروموتورهای مناسب محورها که برای محورهای ۱ و ۲ و ۳ موتور 3 کیلووات و برای محورهای ۴ تا ۶ موتور ۲ کیلووات مناسب هستند.
  • جدا کردن کامل کابل‌ها و قطعات روی ربات، خارج کردن روغن موجود در گیربکس‌ها جهت شستشو و رنگ ربات.
  • طراحی و مدلسازی چرخدنده، هزارخار، فلنج‌ سروموتور و قطعات مورد نیاز جهت کوپل کردن موتورها با گیربکس‌های ربات.
  • مدلسازی وساخت Teach Pendant ربات با استفاده از پرینت سه بعدی یا تراشکاری. در ضمن می‌توان از تیچ پندانت آماده نیز استفاده کرد.
  • طراحی و ورقکاری اقلام مورد نیاز نظیر تابلو برق، جعبه‌ی محافظ مانیتور یا رایانه‌ی ربات در صورت نیاز
  • مونتاژ کامل ربات و قطعات ساخته شده، شارژ روغن، گیریس و واسکازین محورها و آماده‌سازی برای نصب قطعات الکتریکال
  • کابل‌کشی ربات، موتور، تیچ پندانت، مونتاژ تابلو برق و برنامه‌دهی

 

تعدای از این مدل ربات توسط شرکت پارس ربات راه‌اندازی شده و در شرکت‌هایی نظیر حدید مبتکران و بسپارفوم غرب جهت انجام تزریق مواد فوم قالبی و پاشش واکس به داخل قالب در حال فعالیت هستند. اورهال مکانیکی و مونتاژ تابلو برق ربات تا مرحله‌ی شروع برنامه‌دهی و کنترل توسط کارشناسان زاگرس رباتیک انجام‌شده و توانایی اورهال ربات‌های دیگر نیز وجود دارد.

راه‌اندازی بازوی رباتیک فانوک S-420

از نکات مهم در اورهال یک ربات این است که چون تعمیر و تعویض قطعات ربات مشکل و هزینه‌بر است، در طراحی و انتخاب قطعات لازم باید تلورانس‌ها و لقی‌های استاندارد رعایت شده و جنس مناسب انتخاب گردد.

لزوم استفاده از روش‌های نوین ساخت و تولید که باعث سرعت بخشی و اقتصادی شدن تولید گردد، همواره مورد توجه زاگرس رباتیک بوده‌است. به عنوان نمونه استفاده از تکنولوژی پرینتر سه‌بعدی جهت ساخت TP یا تیچ پندانت ربات باعث کاهش هزینه‌ها، استحکام و سبکی TP شده است.

راه‌اندازی بازوی رباتیک فانوک S-420

راه‌اندازی یک ربات مستعمل یا خرید یک ربات مرحله‌ی اول استفاده از یک ربات است. نصب ابزار مناسب و کاربردی کردن ربات سپس برنامه‌دهی و تنظیم ربات در بهینه‌ترین حالت کارکرد از مراحل بعدی کار با آن است. زاگرس رباتیک با داشتن تجربه، خلاقیت و شناخت مکانیزم‌ها، امکان ساخت و تولید یا ارائه‌ی پیشنهاد طراحی ابزار مورد نیاز را دارد.

راه‌اندازی بازوی رباتیک فانوک S-420

راه‌اندازی بازوی رباتیک فانوک S-420