طراحی چندراهی برق با توپی‌های در جهت‌های مختلف

مرتب کردن تعدادی کابل برق و گلکی شارژ و دوشاخه‌های بزرگ که همگی به یک محافظ برق یا چندراهی برق متصل شده‌اند، گاهی بسیار دشوار می‌شود چرا که در اغلب محافظ برق‌ها و چندراهی‌ها، پریزها در جهت یکسانی قرار دارند. ممکن است حتی آداپتورهای نسبتاً کوچک را هم نتوان در کنار هم به یک محافظ برق متصل کرد! برای حل کردن این مشکل، یک طرح و راهکار ساده وجود دارد و آن استفاده از سه راهی کوچک برق است که می‌تواند طراحی متفاوت و جالبی داشته باشد.

در ادامه تصاویری از این طرح ساده و کاربردی را مشاهده خواهیم کرد که مشکل کمبود فضا برای اتصال دوشاخه‌ها و گلکی‌های شارژ و آداپتورها را به سادگی حل می‌کند.

در اتصال سیم و کابل به سه‌راهی‌ها و چندراهی‌های برق، همیشه مراقب خم شدن سیم‌ها باشید چرا که سیمی که به شدت خم شود یا تا بخورد، در درازمدت زدگی پیدا کرده و تدریجاً کاملاً پاره و قطع می‌شود. متأسفانه اغلب چندراهی‌های برق از نظر جهت پریزها، یکسان هستند و همه‌ی پریزها در یک جهت قرار گرفته است. در این صورت نمی‌توانید جلوی خم شدن تمام سیم‌ها را بگیرید.

مشکل بعدی این است که آداپتور یا کلگی شارژ محصولات مختلف را نمی‌توانید در پریزهای مجاور هم قرار دهید چرا که فضا نسبتاً کم است.

برای حل کردن هر دو مشکل، می‌توانید از این طرح ساده استفاده کنید:

در اتصال آداپتورها و دوشاخه‌های بزرگ هم مشکلی وجود ندارد چرا که هر یک از انشعاب‌ها می‌تواند جهت متفاوتی داشته باشد.

بسته به جهت سیم می‌توانید یکی از انشعاب‌های متنوع را به پریز متصل کنید.

در این طرح از تکنولوژی شارژ بی‌سیم و آهن‌ربا استفاده شده است. در واقع هر یک از توپی‌ها با اتصال آهن‌ربایی به مگنت روی چندراهی متصل می‌شود و برای انتقال جریان الکتریکی نیز از روش وایرلس استفاده شده است. به این ترتیب توپی‌ها چرخش آزادانه خواهند داشت و در هر جهت دلخواهی قرار می‌گیرند. در زمان بیکاری نیز می‌توان پریزها را به سمت پایین قرار داد تا از جمع شدن گردوخاک درون حفره‌های پریز برق، جلوگیری شود.

به لحاظ فنی ممکن است انتقال توان الکتریکی بسیار بالا با روش شارژ بی‌سیم و از طریق سیم‌پیچی کوچک و ظریف، غیرممکن باشد، لذا در پیاده‌سازی عملیاتی این طرح مفهومی، مشکلاتی وجود خواهد داشت. اما به هر حال می‌توان دوشاخه‌هایی با جهات متنوع برای یک چندراهی تولید کرد تا کاربر به تناسب نیاز از انواع مختلف استفاده کند.

این طرح ساده یکی از برندگان جایزه‌ی K-Design Award 2018 است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *