در پروژه هنر چوب از کارهای جرج کلارسن هنرمند آمریکایی طراح میز با رودخانه جاری آن الهام گرفته شده است.چالش برای طراحی پروژه هنر چوب این است که آیا به سراغ یک میز کوچک یا یک نوع قطعه هنری برویم.

بر خلاف پروژه‌های منظم که در آن شما روش انجام کار را تعیین می‌کنید و چگونه راه را به پایان برسانید پروژه کمی متفاوت است چون قطعه‌ای از چوب با لبه و خطوط طبیعی انتخاب خواهد شد که در نهایت نتیجه نهایی را تعیین می‌کند،.امیدوارم شما هم از این آموزش لذت ببرید.

ساخت تابلوی هنری با چوب

ابزارها و مواد

  • یک تکه چوب دلخواه
  • فلز (تسمه آهنی) به طول 4 متر و به ابعاد 3 cm *4 mm
  • رنگ
  • رنگ جلا شفاف
  • الکترود جوشکاری
  • سیلیکون

دریل

منگنه (اختیاری)

دستگاه جوش

چوب تراش

میز اره نجاری

زاویه سنج

گیره

انتخاب چوب

ساخت تابلوی هنری با چوب

انواع زیادی چوب‌ برای انتخاب وجود دارد، بدلیل تنوع رنگ ها و دوام چوب درخت جگ (Dalbergia sissoo)، آن را انتخاب میکنیم. چیزی که در انتخاب یک قطعه چوب باید در نظر داشت این است که وسط چوب بریده می‌شود پس سعی کنید تا شکل رودخانه را در تکه‌ای که انتخاب می‌کنید تصور کنید.

در گام بعدی توضیح بیشتری در مورد راه بریدن چوب داده می‌شود.

ساخت تابلوی هنری با چوب

ساخت تابلوی هنری با چوب

ساخت تابلوی هنری با چوب

ساخت تابلوی هنری با چوب

چندین بار رنده و سنباده طرح چوب انجام شد تا زمانی که با یک تکه صاف خوب به پایان رسید.

برای ایجاد شکل رودخانه ، نیاز است تا تکه چوب از وسط بریده شود و سپس دو تکه را جا به جا کنید تا لبه‌های طبیعی روبروی یکدیگر باشند، این کار یک قطعه چوب به شکل مستطیل می‌دهد:

یک طرف تکه چوب را صاف کنید(شکل را ببینید)

وسط خط 90 درجه را در طرفی که میخواهید برش بدهید انتخاب کنید و وسط آن را برش دهید.

طرف دیگر را صاف کنید.(هر دو بخش)

هر تکه چوب را به 3 قسمت مساوی تقسیم کنید.برای انحنا جایگاه شیشه از تریم روتر استفاده کنید. هر 6 تکه را، با گیره‌ها و با میز کار را ثابت نگه دارید و با تریم روتر به اندازه عمق شیشه روی لبه چوب پیش بروید.

قاب فلزی و جوشکاری

ساخت تابلوی هنری با چوب

ساخت تابلوی هنری با چوب

ساخت تابلوی هنری با چوب

هشدار: اگر به دقت عمل نکنید هم برش فلز و هم جوشکاری می تواند به بدن آسیب برساند.از تمام اقدامات احتیاطی و لوازم ایمنی استفاده کنید!!!

ابتدا 6 قطعه 29.5 سانتی متری و 6 قطعه 35 سانتی متری از آهن را ببرید، باید یک شی 90 درجه پیدا کنید تا قاب خود را بسازید می‌توانید از قاب داخلی یک میز فلزی استفاده کنید.

قبل از شروع جوشکاری باید هر دو قسمت را با گیره به هم بچسبانید و تکه‌های فلز را هم سطح کنید.زمانیکه مطمئن شدید که هم سطح شدند قاب درونی هر زاویه را جوش بدهید تا وقتی که همه قاب کامل شود، سپس قاب رو به میز ثابت کنید و قسمت‌های بیرونی قاب رو جوشکاری کنید.

*چیزی که باید به یاد داشته باشید این است که اگر در زمان طولانی یک نقطه رو جوش بدهید گرما یک سوراخ ایجاد میکند.

بعد از اینکه سه عدد قاب جوش داده شدند باید با زاویه سنج باقی مانده جوش آهن را تمیز کنید سپس تکه‌های چوب را درون قاب بگذارید و نقاطی که چوب به قاب متصل می‌شود را علامت گذاری و با درل سوراخ کنید.

رنگ زدن چوب

ساخت تابلوی هنری با چوب

قبل از شروع به رنگ زدن، چوب و قاب را با کاغذ سنباده 120 پولیش کنید، تا به مرحله‌ای که از سطح آن راضی هستید برسید.

برای قاب از رنگ سیاه فلزی استفاده کنید، دو لایه رنگ زدن کافی می‌باشد. برای چوب از رنگ جلای روشن استفاده کنید و سه لایه رنگ بزنید.

قرار دادن اجزا کنار هم

ساخت تابلوی هنری با چوب

ساخت تابلوی هنری با چوب

فضای بین قاب فلزی و چوب باید فاصله کمی داشته باشد.برای انجام این کار، با اندازه گیری طول آن سمت از چوب که به قاب فلزی وصل است شروع کنید در این طرح اندازه 13 سانتی متر بود به این معنی که به فاصله های 65 میلی متری نیاز دارد.

یک تخته چند لایه انتخاب کنید، تخته را به 10 تکه تقسیم کنید و برش دهید. قبل از شروع سوراخ کردن نقاط مشخص شده برای پیچ‌ها، سطح محوری برای تنظیم قاب و چوب تعیین کنید، میتوانید از کف زمین بعنوان سطح محوری استفاده کنید.

تکه‌ها را بین قاب و چوب بگذارید و قاب را با یک گیره فشار بدهید، هنگامی که گیره آن را محکم نگه داشت پیچ‌ها را بین قاب و چوب قرار بدهید و همه پیچ ها را دربل کرده و گیره را برای قاب بعدی باز کنید.

وقتی که گیره را از قاب جدا می‌کنید ممکن است به رنگ آن آسیب زده ‌شود و قاب نیاز به پولیش و رنگ زدن دوباره داشته باشد.

قاب شیشه‌ای چوب

ساخت تابلوی هنری با چوب

ساخت تابلوی هنری با چوب

روش فوق را برای هر قاب تکرار کنید، زمانی که سه قاب تمام شد زمان قرار دادن شیشه‌ها در قاب است. شیشه در این پروژه دو عملکرد دارد، اولین و مهم‌ترین عملکرد آن دادن شکل رودخانه و دومی نگه داشتن دو تکه چوب در اطراف قاب است.

 الگوی شیشه را روی مقوا بکشید و سپس شیشه را مطابق الگو برش دهید.

شیشه فیروزه‌ای رنگ را برای شکل رودخانه انتخاب کنید، پس از برش شیشه  تنها کاری که باید انجام دهید این است که شیشه را با سیلیکون شفاف به چوب بچسبانید.

اثر هنری چوبی

ساخت تابلوی هنری با چوب

سه قاب را می توانید یا به صورت افقی یا عمودی آویزان کنید مثل چیزی که در تصویر نشان داده شده است.

امیدوارم از این آموزش لذت برده باشید!

ترجمه و ویرایش: م . مومیوند